V šatníku žádné ženy by neměl chybět dámský kostým. Dámský kostým je univerzální kousek, který můžete oblékat při řadě příležitostí. Využijete jej při pracovních schůzkách, pohovorech nebo při společenských událostech.

Dámský kostým je variantou pánského obleku a má své místo v šatníku každé ženy. Můžete ho oblékat ať je vám dvacet nebo sedmdesát. Dámský kostým prosadila uznávaná módní návrhářka Coco Chanel, která zbavila ženy korzetu a kýčovitých šatů. Nestárnoucím evergreenem jsou dámské tvídové kostýmy, které vznikly právě v dílně Chanel a  jež nosily je takové ženy, jako byla vždy elegantní Jacqueline Kennedyová.

Dámský kostým můžete pořídit ve variantě se sukní nebo s kalhotami. Každá z variant má své výhody a nevýhody.

Dámský kostým: Sukně i kalhoty

Dámský kostým se sukní působí více žensky. Pokud oblečete dobře padnoucí sako doplněné sukní ze stejného materiálu, která končí v úrovni kolem, můžete vyrazit na pracovní pohovor, do restaurace nebo do divadla. Stejnou službu vám prokáže i dámský kalhotový kostým. Pro řadu žen je varianta s kalhotami pohodlnější a praktičtější. (Vyhnete se například tomu, že se vám na punčochách pustilo oko, kterého jste si doma nevšimla.)

Materiál a střih dámského kostýmu

Důležitá je volba dobrého střihu a materiálu dámského kostýmu. Určitě se vyplatí investovat do kvality. Oblečení by vám mělo dobře sedět a měly byste se v kostýmu cítit dobře.

Oblíbeným materiálem pro výrobu dámských kostýmů je tvíd. Praktické a dobře vypadající jsou ovšem také různé nemačkavé a odlehčené materiály, jako je například polyester. Pro volnější chvíle můžete sáhnout například po stále módním manšestru.

Dámský kostým a doplňky

Jestliže obléknete dámský kostým se sukní, nezapomeňte na punčochy. V létě je sice pohodlnější vyrazit jen tak nalehko, je to ovšem také společensky nepřijatelné. K dámskému kostýmu se sukní obujte ideálně lodičky na podpatku (nemusí být nijak vysoký). Ke kalhotovému kostýmu se rovněž hodí lodičky, snese ale i baleríny nebo šněrovací boty pánského typu.

Dámský kostým oživíte náhrdelníkem z perel (nemusí být pravé, stačí bižuterie) nebo zajímavou broží. Kabelku slaďte s barvou bot.