Uvázat si kravatu není jen tak. To ví každý, kdo to alespoň jednou zkoušel. Čeká vás důležitá schůzka a chcete si na ni vzít novou kravatu, jenže si nevíte rady, jak na ni uvázat uzel? Podívejte se na jednoduchý návod a vázání kravaty bude hračkou!

Hned na úvod je potřeba říci, že kravatu lze uvázat různými způsoby. Určitě už jste slyšeli pojem Windorský nebo Prattský uzel. Uzlů, kterými lze uvázat kravatu, je mnoho. Na kravatě ale nemusíte umět uvázat všechny uzle, které existují. Pro začátek stačí, pokud se naučíte vázat alespoň jeden.

Vázání kravaty: Návod na Windorský uzel

Jeden z nejběžnějších a snazších způsobů vázání kravaty je Windorský uzel. Jedná se o široký uzel trojúhelníkového typu. Tento typ uzle je vhodný na různé pracovní schůzky, konference, prezentace apod.

Kravatu si dejte pod límeček košile. Široký konec kravaty je delší asi o 30 cm než užší konec kravaty. Uchopte silnější konec kravaty a překřižte ho přes úzký konec. Následně provlékněte široký konec kravaty skrz oko, které vznikne mezi kravatou a límcem košile. Široký konec kravaty pak přeložte zpět přes úzký konec. Přetáhněte široký konec kravaty pod jejím úzkým koncem zpátky přes oko mezi límcem a kravatou tak, aby rub kravaty směřoval od vašeho těla. Pak opět přetáhněte široký konec kravaty přes úzký z jedné strany na druhou a provlečte široký konec kravat skrz oko mezi límcem a kravatou. Široký konec kravaty provlečete skrz přední část uzlu a dotáhněte. Uzel na kravatě si nakonec upravte.

Vázání kravaty: Návod na Prattský uzel

Prattský uzel, kterému se někdy říká Shelby, se hodí téměř pro všechny příležitosti. Dobře bude vypadat se širšími kravatami.

Kravatu si dejte kolem krku naruby. Stejně jako v případě Windorského uzlu je silnější konec delší asi o 30 centimetrů. Úzký konec kravaty překřižte přes silnější a široký konec provlečte okem, které vzniklo mezi límcem a kravatou. Uzlík utáhněte a široký konec kravaty přeložte přes úzký. Široký konec protáhněte okem mezi kravatou a límcem. Nakonec protáhněte široký konec kravaty okem mezi límcem a kravatou a dotáhněte.

Možná, že se vám uvázání kravaty hned napoprvé nepodaří. Nezoufejte. Zkuste se podruhé a uvidíte, že vám to hned půjde lépe.